Az élet öt pillére


Az önismereti játékok közül talán a legalapvetőbbnek mondható az "élet öt pillére". Ez egy olyan eszköz, amihez nem feltétlenül szükséges külső lelkész (pszichológus, kócs, kineziológus, pap, stb.), magunkat is vizsgálhatjuk vele, egyfajta általános vizsgalista (avagy "checklist"), amin érdemes átfutni akár havonta is. Az a lényege, hogy az élet fontosságait öt nagy kategóriába csoportosította:

  • Testi állapot: Egészség, fitnessz, erőnlét, külalak, ilyesmi.
  • Emberi kapcsolatok: A családdal, barátokkal, ismerősökkel való kapcsolattartás, avagy közösségi élet.
  • Munkahelyi elégedettség: Ez nem elsősorban a fizetésről szól, hanem a munkahelyi feladatok érdekességéről, kihívásairól, a kollégák általi megbecsültségről, jó légkörről.
  • Anyagi biztonság: A vagyoni körülmények, hogy megengedheted-e magadnak azt, amire vágysz.
  • Értékrend és életmód: Úgy élsz-e ahogy szeretnél és ahogy helyesnek tartod. Beletartozik a spiritualitás is.

Használata

Az önvizsgálathoz a következőket kell tenned. Jelöld egyenként az öt oszlopban százalékosan (0-100), hogy az adott területen milyen állapotban levőnek érzed magad. Minél inkább egy magasságban vannak az oszlopok annál kiegyensúlyozottnak mondható a személyes élet (akkor tartják egyenesben a "tetőt"). Ezután kérdezgesd magadat az eredménnyel kapcsolatban:

  • Ahol az oszlop nem 100%, ott mit jelentene számodra a 100? Mitől lenne 100? A 100 elérését tartod saját életedben ideálisnak, vagy a 100 az adott területen kiemelkedő embereket jelent számodra? Mennyi lenne számodra az ideális érték? Hogy tudod elérni a számodra ideálisat? Mennyi volt az oszlop értéke az előző életszakaszodban? Magasabb volt, alacsonyabb? Mi változott? Mitől változott szerinted?
  • Melyik területen érzed leginkább, hogy fejlesztésre szorul, amiben hiányt érzel? Mit kell hozzá tenned? És azt hogyan?
  • Mit jelent számodra az emberi kapcsolatoknál az az érték? Kik számodra a legfontosabb emberek? Hogyan jellemeznéd a kapcsolatotokat? Mit jelent a hiányzó %?
  • Mi tartozik a testi állapot területbe? Mit sportolsz? Mennyit mozogsz naponta? Mit jelent számodra a testmozgás? Mit érzel közben? Mennyire érzed magad egészségesnek? Mit jelent számodra a fizikai jó(l)lét?
  • Melyek számodra a legfontosabb értékek az életedben? Mennyire vallják ezeket az értékeket a körülötted levő emberek (család, barátok, munkatársak, környék)?
  • Mennyire vagy elégedett ezzel az öt pillérrel?

Részletezés

Természetesen az öt pillért tetszőlegesen szét lehet bontani több pillérre is egyéni ízléstől függően. Például az emberi kapcsolatok oszlopot feloszthatod így: Barátok, Család, Közösségi munka, Társasági esemény.

Egyéb felhasználása

Természetesen ezt az eszközt használni lehet bármilyen alterületre is, de ott az egyes pillérek számát és megnevezését nekünk kell kitalálnunk (vagy közösen olyanokkal, akik még osztoznak a dologban). Ha például a testedzésedet szeretnéd felülvizsgálni, bontsd szét alterületekre, gyakorlatokra és annak megfelelő számú oszlopot készíts és utána töltsd ki (hasizom, futás, ugrás, robbanékonyság, hajlékonyság, stb.).

Hát tömören nagyjából ennyi, a lényeg hogy az egyes életterületeket (oszlopokat) gondold át jó alaposan. Mennyire vagy elégedett az aktuális helyzettel? Melyik alterülete az, amin mégis változtatnál? Az elképzelt ideális szinted vajon nem túlzott elvárás-e? Ha igen, mi a túlzás benne? Kit tudsz megkeresni, hogy segítsen elérni a szívbéli vágyadat?

Vonulj el egy fél-egy órára és kérdezgesd magadat. Remek program tud lenni akkor is, ha egyedül ülsz be egy teázóba vagy presszóba egy pohár bambi társaságában...

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el