töprengésre érdemes témakörök

Idealizmus

Ebbe a rovatba szeretném összegyűjteni azokat az ideálokat (eszményeknek szokás fordítani), melyeket jónak, követendőnek tartok. Fontosnak érzem hangsúlyozni, hogy egyes hiedelmekkel ellentétben az idealizmus nem egyenlő a naivitással, bár rosszul kezelve valóban azzá válhat. Az "idea" eredetileg képet jelent (ebből ered a video szó is*), az ideál pedig ebből fakadóan olyan elképzelt dolgot, amit helyesnek, elérendőnek látunk. Amikor azt mondjuk: "ideális esetben...", akkor nem a legvadabb fantáziánkról beszélünk, hanem arról, amit (lehetőleg) a realitás talaján maradva a leginkább kedvező lehetőségnek tudunk elképzelni.

Az idealizmus (ideális esetben) nem csak egy olyan hitrendszert jelent, hogy azt hiszem, hogy ez "van" vagy szerintem így van, hanem egy törekvés, hogy szeretném, hogy ez legyen és lehetőleg törekszem is rá, hogy így legyen. Vagyis az idealizmus egy igyekezet is, cselekvés. A cselekvés nélküli gondolat meddő. Ugyanakkor persze azt se szabad elfeledni, hogy a töprengés nélküli cselekvés csak vakbuzgóság, ami akár fanatizmushoz is vezethet. Ha túl sok az akadály, az ellenkező körülmény, akkor szükség lehet arra, hogy újragondoljuk terveinket, tevékenységünket. Lehet, hogy rossz vagy legalábbis téves a megközelítés.

Ebben a szekcióban olyasmiket szeretnék leírni, melyek megvalósulásához nem kell feje tetejére állnia a világnak, amiket betartva jobb érzésű lehetne a létforgatag (az "evilág"). Ha a gondok nem is tűnnek el (hisz a világ sosem lehet hibátlan), de törekvéseink mégis csökkenthetik a magunk és a többi élőlény nyűgjeit, egymással való marakodásainkat. Ehhez sokan az erkölcs és moralitás szavakat használnák, de szándékosan kerülöm ezt a szót, nehogy prédikátornak vagy erkölcscsősznek tűnjek, mert az nem vagyok. Inkább csak szeretném egy helyre gyűjteni és valamennyire rendszerezni az ilyen irányú elképzeléseimet, eszményeimet, sóhajaimat. Tömör és talán felületes szövegek egy dologról, nem törekednek kimerítő jellegű tudományos leírásra, arra ott vannak a vaskos enciklopédiák. Megjegyzéseim gondolatébresztő célzatúak, amit inkább a jobb agyféltekének szánok.


Aranyszabályok

(1) "Ne tégy másnak olyat, amit magadnak sem kívánnál." Ez egy nagyon régi bölcsesség, ami a világ minden nagyobb kultúrájában jelen van, viszont érdemes megjegyezni hozzá pár dolgot. Először is, hogy ehhez azzal is érdemes tisztában lenni, hogy az illető mit is kíván valójában, mit nem, és ezeknek mi az oka. (Ahogy Oscar Wilde mondja: a világon kétféle tragédia van, az egyik az, amikor nem kapod meg azt, amit kívánsz. A másik pedig az, amikor megkapod.) Másodszor pedig, hogy továbbvezetve a gondolatot azt is jelenti, hogy amit viszont magadnak is kívánnál egy adott helyzetben, azt igyekezz megadni másnak is.

(2) A törvények és szabályok nem ismerete nem mentesít alóluk. Akkor sem, ha a törvény/szabály hülyeség vagy annak tűnik. (lásd: Szókratész védőbeszéde...) Ebbe beletartoznak a Murphy törvények is. :)

(3) A szélsőségek kerülése. Vagyis ne essünk bele semmilyen szélsőségnek a csapdájába. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a mindig "középen" maradás erőltetése is egyfajta szélsőség, vagyis időnként rövid időre szélsőségesen is kell tudni viselkedni a harmónia fenntartásához. A harmónia nem egyenlő az állandó békével, az állandó nyugalommal. A közép megtartásához, az egyensúlyhoz ismerni kell mindkét oldal szélsőségeit, csak nem szabad egyikbe se beleesni. A kötéltáncos úgy tud egyensúlyozni, hogy egy hosszú rudat tartva egyszerre támaszkodik mindkét oldalra. Vagy ahogy járni is úgy tudunk, hogy hol a bal lábbal lépünk, hol a jobbal. Vagy ahogy a Názáreti befutó is mondta: a császárnak is meg/vissza kell adni, ami neki jár, és az Istennek is meg/vissza kell adni, ami neki jár -- a kettő nem zárja ki egymást. Jin és Jang, Tigris és Sárkány...


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el