Kognitív fukarság


(1) Akik lusták gondolkodni (konkrétan kognitív fukarság a neve ennek a pszichológiai jelenségnek, és azt mutatja, hogy az intelligens, tapasztalt feladatmegoldók lusták átgondolni a feladatot, és elhamarkodott döntést hoznak)

(2) A pszichológia régóta ismeri a kognitív fukarság fogalmát, vagyis azt, hogy egy összetettebb és egy felszínesebb magyarázat közül hajlamosak vagyunk utóbbit választani, és így megspórolni a hosszas tépelődés fáradságát. A legújabb tapasztalatok alapján talán nem túlzás "figyelemfukarságról" beszélni, hiszen a ránk zúduló információs özön ellen sokszor sajnos úgy védekezünk, hogy valóban fontos tényezőket is figyelmen kívül hagyunk. A ma emberére egyre inkább jellemző lesz, hogy rendelkezik - legalábbis elméletileg rendelkezhet(ne) ugyan - minden alapvető és fontos információval egy-egy fontos kérdés kapcsán, életvitele, cselekedetei, válaszai mégsem ezt tükrözik.

(3) Lázár Gergely pszichológus az emberek egymással való figyelmességére vetíti ezt a fogalmat: "azt jelenti, hogy bizonyos kognitív sémák és keretek alapján alakítjuk ki a környezetünkben levő emberekről alkotott képünket, és ha valaki elkezd megváltozni, elkezd egy másik irányba elmenni, az nekünk energia-befektetéstünkbe kerül, hogy megváltoztassuk magunkban azt, amit őróla gondolunk, és ez nekünk nem jó... és ilyenkor mit csinálunk? nem akarjuk, hogy a másik megváltozzon... és ez nekünk egy provokáció, ezt mi nehezményezzük, hogy a környezetünkben valaki elkezd másképp viselkedni, másképp gondolkodni... valamikor vissza is akarjuk őt húzni..."

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el