Ötlet párkereső honlaphoz


Kipróbáltam már jónéhány párkereső honlapot és idővel úgy tűnt az összes, hogy végül valahogy nem igazán segíti az ismerkedést, kapcsolatok kialakítását, pedig jónak tűntek és időnként találkoztam egy-egy kifejezetten érdekes ötlettel is. Aztán lassanként kialakult bennem egy saját elképzelés, hogy én hogyan raknék össze egy ilyen honlapot... ha lenne hozzá tőkém, programozói tudásom, meg ilyenek. Ha valaki esetleg lecsapna erre az ötletre, szóljon nyugodtan, nem vagyok túl pénzéhes alkat, megalkuszunk. (Ha "lenyúlná" az ötletemet, akkor legalább az impresszumba írjon ki egy köszönetet irányomba.)

Az én alapötletem a kezdeti buddhista közösségek kialakulásának tapasztalatából pattant ki. A Buddha halála után a különböző közösségek nem aszerint alakultak, hogy kik értettek egyet a spiritualitás elméleteiben, hanem hogy kik tudtak azonos életmódot folytatni. Vagyis nem az volt a fő érdekesség az együttélésben, hogy kik értettek egyet filozófiailag, kik vallottak hasonló nézeteket, kik képzelték el hasonlóan a világot, hanem hogy konkrétan milyen szokásaik és bogaraik voltak a szerzeteseknek. (Mondjuk mind korán kelő, mind "rendesen" nyomta ki a tubusból a fogkrémet. És lehet fordítva is: mind későn fekvő és későn kelő.) Mert ugye a közmondás szerint is lakva ismerszik meg a másik. Szóval a bemutatkozásnál nem olyan kérdések lennének, amik jópofán hangzanak, de igazándiból másodrangúak, hanem azok lennének kihangsúlyozva, hogy mik a bogarai, konkrét szokásai, devianciái az illetőnek.

Merthogy ugye mindenki szeretné magát kívánatosabbnak mutatni, ami többé-kevésbé a közízlés ilyen vagy olyan formájának való megfelelésről szól. A szebbik, talpraesettebbik, okosabbik, jópofábbik oldalunkat akarjuk mutatni, hogy bevágódjunk. Másrészt az emberek ugye tele vannak elfojtásokkal (részben emiatt) és arra vágynak, hogy elfogadják őket. A másoktól jövő elfogadást nehéz elvárni, ha közben csak a jólfésültebb oldalunkat akarjuk mutatni a másiknak, hogy milyenek szeretnénk lenni vagy milyenek vagyunk akkor, amikor nincs semmi baj.

És akkor itt van még a "pozitivizmus" mániája, ami erősíti a szépelgést, hogy csak esztétikusat és kedveset kell mondani. Például azt illetően is, hogy milyen elképzeléseid vannak a társat illetően. Ilyen legyen, olyan legyen... és már meg is vannak az elvárások, amiket persze nem ismernek el, hogy elvárások, dehát ha valaki azt mondja, hogy legyen ilyen vagy olyan, azt akárhogy nevezzük, azok elvárások. Ezzel szemben én azt gondolom, hogy itt kifejezetten a negativitás erejét kell használni: mi az, amit nem szeretnék a társamtól. Bizonyos szempontból majdnem ugyanaz a kettő, mert ha elmondom, hogy milyen dolgoktól irtózom, abból lehet következtetni, hogy miket tartok kívánatosnak, de mégsem ugyanaz. Egyrészt mert szerintem jobban tudatosak vagyunk abban, hogy milyen dolgokat szeretnénk elkerülni. Könnyebb felsorolni, hogy mit nem akarok, pl. sok helyre rakhatom a kezem, de tűzbe tenni nem kellemes. A negatív dolgok felsorolása ráadásul "pozitívabb" is, mert azzal nagyobb nyitottságot lehet elérni, hiszen ha azt sorolom fel, amit nem szeretnék, akkor az összes többi iránt nyitott maradhatok. Míg ha azt sorolom fel, hogy mit szeretnék, akkor azzal pedig azt mondom, hogy az összes többi elől elzárkózom, nem kell. Vagyis azt állítom, hogy a látszólagos negativitás végeredményében nyitottabb hangulatot teremt.

Ez persze az elnagyolt koncepció, a megvalósítás részleteire is vannak ötleteim. Aztán még vannak ötleteteim játékos önjellemzésre is. Az OCEAN személyiségtipológia helyett inkább a hippokratészi és a belőle kifejlődött DISC tipológiákat hoznám be és magyarázattal. (Mármint azt megmagyarázni, hogy mi az a szisztéma, ami megkülönbözteti a négy típust, hogy ne csak egy információ legyen, hanem értsék is a különbségeket, hogy a másik ember mitől más és miért. Ez azért fontos, hogy tényleg hozzásegítsünk másokat egymás megértéséhez és elfogadásához. Ha nem ismerjük magunkat, nem értjük a másik másságát, akkor hiába papol bárki egymás elfogadásáról, nem lesz valódi, csak elfojtást generál, ami időről időre kirobban és bajt okoz.)

Kitölthető kérdések

A túl általános kérdésekkel az is baj, hogy a válaszok is túl általánosak lesznek. Ugyanennek a klasszikus helyzete, mint amikor csak annyit kérdez egyik ember a másikától, hogy "Hogy vagy?", amire rögtön jön a klasszikus infónuku válasz: "Kösz, jól. És te?" Másik klasszikus helyzet, amikor a szülő kérdi a gyerekét, hogy "És mi újság volt az isiben?", amire szintén a kérdés figyelmességéhez hangoltan figyelmes válasz jön: "Semmi különös." Ezek miatt szoktak a lélektanászok is arra bíztatni, hogy ha tényleg érdekel minket, hogy mit tud mondani a másik, akkor tegyünk fel neki konkrétabb kérdéseket. A fentiek tükrében íme pár mintakér(d)és:

      * Mit szoktál reggelizni?
      * Milyen könyvet olvastál legutóbb?
      * Merre szerettél legjobban kiránulni?
      * Írj a lefekvési és felkelési szokásaidról:
      * Írd le néhány fontos háklidat:
      * Írj le 3-5 számodra fontos zenekart / zeneszerzőt:
      * Milyen házat képzelnél el magadnak szívesen, és miket érzel reális esélynek?
      * Melyik számodra a legfontosabb szoba a lakásban?
      * Mit sportoltál eddig, melyiket szeretted legjobban?
      * Gyerekként, kiskamaszként mi szerettél volna lenni?
      * Milyen állatot tudsz otthonra elképzelni?
      * Milyen állatot nem tudsz elképzelni otthonra?
      * Mikre vagy büszke az életedben?
      * Mikben vagy elégedetlen önmagadat illetően?
      * Mi a sorrend nálad az öt "szeretetnyelv" közt? (Minőségi idő; Érintés; Szívességek; Ajándékozás; Elismerő szavak)

Kínai profil

A játékos kitöltős önjellemzéshez jó ötlet a kínai profil is, amiről nem tudom, hogy mennyire valós, mert egy szerepjátékban láttam még csak, de végülis mindegy, mert szerintem ötletes. Tulajdonképpen a szabad asszociációra épít. Az illetőnek metaforákban kell jellemeznie magát különböző kérdések megválaszolásával, pl. "Mi lennél, ha természeti jelenség lennél?" (Ezt lehet variálni, ruhadarabra, cipőfajtára, fegyverre, műszaki cikkre, mozdulatra, madárra, emlős állatra, stb-stb.) További lényege e játéknak, hogy nem az a lényeg, hogy mit írnál be a "jólfésült" önmagadról, hanem hogy legbelülről fakadóan mivé változnál át az adott kategóriában. Mondjuk egy grufti felvett szerepből mondhatja, hogy színben a feketévé változna át, hiszen mutatott szerepe azt diktálja, miközben ha jobban magába néz, akkor lehet, hogy ciklámenszín lenne. (Persze lehet azt is, hogy megadhatja a belülről fakadó válaszát is és a felvett karakterének válaszát is...)

Mi lennél, ha...
      * ...természeti jellenség lennél?
      * ...cselekvés lennél?
      * ...szerszám lennél?
      * ...ruhadarab lennél?
      * ...emlős állat lennél?
      * ...katasztrófa film szereplője lennél?
      * ...szín lennél?
      * ...hangszer lennél?
      * ...hang lennél?
      stb-stb.

Fokozatosság

Erősen javasolt, hogy a honlap fokozatosan építkezzen és törekedjen tömörségre, funkcionalitásra. (1) A túl sok opció ötlet könnyen nyomasztóvá teheti a honlap készítését. Túl sok elvárás, túl sok hibalehetőség. (2) A kevesebb néha több. A felhasználók részéről is átláthatóbb, számukra is kevésbé nyomasztó a túl sok menüpont és lehetőség. Saját tapasztalatom szerint (ez alatt értem a nem ámítástechnikus emberek véleményének hallgatását is) a legtöbb ember kardjába dől, amikor egy jól működő és pofás programot egyre bonyolítják, egyre többet raknak bele, egyre kevésbé látják át, egyre kevésbé akarják használni, mert mind jobban stresszeli őket.

A száraz adatok

A szokásosan kitölthető adatokat (kiló, centi, szem, haj, stb.) én vagy a profil oldal legvégére hagynám, vagy külön "fülbe" a profilon belül. Először az élő szó jöjjön.

Sztereotípiás leírás

Szintén szerepjátékból jön az ötlet. Vannak olyan játékok, ahol a szereplőket sztereotípiák segítségével kell körülírni, melyek közt szét lehet osztani néhány pontot attól függően, hogy mennyire jellemző rá az adott szereptípus. Ezt párkereső oldalnál használva megmutathatja, hogy mire fordít (vagy szeretne fordítani) több energiát.

Néhány használható ötlet: Videójátékos, Kertész, Munkahőse, Ezermester, Hősszerelmes, Karatés, Költő, Naplóíró, Szobrász, Turkálójáró, Cipőmániás, 

Pontozás: Tíz pontot lehet elosztani köztük. 1: zöldfülű, gyengusz. 2: átlagos, haladó. 3: szakértő, kifejezett érdeklődés, hivatásos. 4: Veterán szakértő, régi motoros. 5: Mester.

Ugyanezt meg lehet tenni külön hátrányokkal és korlátokkal is, soroljon fel mondjuk hat hátulütőt és adjon neki egy értéket 1-3-ig. 1: enyhe, 2: jelentős, 3: súlyos.



Egy önszerveződő megvalósítási lehetőség

(folyt.köv.)

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el